درباره نشریه

عنوان نشریه

جستارهای نوین ادبی

شاپای چاپی

2008-7187

شاپای الکترونیکی

2783-252X

وب سایت

https://jls.um.ac.ir

پست الکترونیکی

jll@ferdowsi.um.ac.ir

زبان مقالات

فارسی

دوره انتشار

فصلنامه

ناشر

دانشگاه فردوسی مشهد

سال شروع انتشار

1369

شیوه داوری

دو سر کور

نوع مجوز

License (CC BY 4.0)

تاریخچه نشریه

اوّلین شماره مجلّۀ دانشکدۀ ادبیّات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد در بهار سال 1344 به مدیر مسؤولی شادروان دکتر جواد حدیدی با عنوان "مجلّۀ دانشکدۀ ادبیّات مشهد "انتشار یافت و از شمارۀ 17 در بهار 1348 به "مجلّۀ دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی مشهد" تغییر نام داد . این مجلّه از بهار 1353 (شمارۀ 37) با عنوان " مجلّۀ دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد " ، از شمارۀ 57 تا 64 با عنوان "مجلّۀ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه مشهد " و از شمارۀ 65 در بهار 1363 با عنوان " مجلّۀ دانشکدۀ ادبیّات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد" به چاپ رسید .
از شمارۀ 77-76 در بهار و تابستان سال 1366 با توجه به رتبه بندی نشریات دانشگاهی با رتبۀ علمی و پژوهشی عرضه شد و تا زمستان 1381 (شمارۀ 139) با همین عنوان چاپ شد . از بهار 1382 به توجه به تخصّصی شدن مجلّات با عنوان "مجلّۀ دانشکدۀ ادبیّات و علوم انسانی تخصّصی زبان و ادبیّات " انتشار یافت . از سال 1388 (شماره 164) به دستور وزارت علوم تحقیقات و فناوری مبنی بر تخصّصی شدن مجلّات بر اساس رشته های دانشگاهی این مجلّه با عنوان " جستارهای ادبی (ادبیّات و علوم انسانی سابق )" در حوزۀ زبان و ادبیات فارسی منتشر می شود .

زمینه مطالعاتی

  زبان و ادبیات فارسی

حامیان

روند داوری

1- مهلت پذیرش اولیه مقاله 5 روز می باشد و داوران محترم پس از پذیرش اولیه قادر به مشاهده اصل مقاله می باشند
2-حداکثر زمان پاسخگوئی به مقالات ارسال شده جهت داوری 15 روز می باشد چنانچه در طی این مدت نسبت به پاسخگوئی اقدام صورت نگیرد مقاله ارسال شده از پورتال داور حذف شده و در سوابق داوری ثبت خواهد شد .
3- با توجه به محرمانه بودن داوری مقلات از هرگونه اظهار نظر و یا یادداشتی که منجر به افشای هویت داور گردد جداً خوداری فرمائید .

سیاست دسترسی آزاد

نشریه جستارهای نوین ادبی دانشگاه فردوسی مشهد، یک نشریه با دسترسی آزاد است به این معنی که تمام محتوای آن به‌صورت رایگان و بدون هزینه برای کاربران در دسترس است. کاربران مجاز به خواندن، دانلود، کپی، توزیع، چاپ، جستجو یا پیوند به متون کامل مقالات هستند، یا می‌توانند از آن‌ها برای هر هدف قانونی دیگری بدون درخواست اجازه قبلی از ناشر یا نویسنده استفاده کنند.

این نشریه دسترسی آزاد فوری به محتوای خود را بر اساس این اصل فراهم می کند که در دسترس قرار دادن تحقیقات به صورت رایگان برای عموم از تبادل جهانی بیشتر دانش پشتیبانی می کند.

کپی رایت

تحت مجوز دسترسی آزاد در نشریه جستارهای نوین ادبی دانشگاه فردوسی مشهد، نویسندگان، مالکیت حق چاپ را برای محتوای خود حفظ می‌کنند.

مجوز

نشریه جستارهای نوین ادبی دانشگاه فردوسی مشهد  تحت مجوز بین‌المللی «Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0)» است.

محل درآمد نشریه

دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان ناشر، با پرداخت بودجه تعریف‌شده برای هر شماره چاپ شده از نشریه (باتوجه به رتبه نشریه در ارزیابی سالانه‌ای که در پرتال نشریات علمی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اعلام می‌شود)، هزینه‌های مربوطه شامل راه‌اندازی و نگهداری زیرساخت نشریه، فرآیند بررسی، داوری، ویراستاری، صفحه‌آرایی و حفظ آرشیو مقالات، را تامین می‌کند.

منبع مالی دیگر این نشریه هزینه دریافتی از نویسندگانی است که مقالات آن‌ها برای چاپ در نشریه پذیرفته شده است. این منبع درآمد هیچ‌گونه تاثیری در تصمیم اعضای هیات تحریریه ندارد.

 هزینه ها

هیچ هزینه‌ای برای ارسال و بررسی مقاله ها دریافت نمی‌شود. اما درصورت پذیرش مقاله، نویسنده (گان) مبلغ چهارمیلیون ریال بابت تأمین بخشی از هزینه‌های ویراستاری و چاپ، به صورت آنلاین به حساب معاونت پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد پرداخت نمایند.

سیاست تخفیف هزینه چاپ مقالات

از آنجایی که این نشریه فقط برای مقاله های پذیرفته شده مبلغی دریافت می نماید، سیاست تخفیفی ندارد.  

تبلیغات

این نشریه هیچ‌گونه تبلیغاتی را نمی‌پذیرد.

بازاریابی مستقیم

هیچ فعالیت بازاریابی مستقیم در این نشریه وجود ندارد.

سیستم مشابهت‌یاب

نشریه جستارهای نوین ادبی دانشگاه فردوسی مشهد به‌منظور جلوگیری از سرقت علمی، متن‌های فارسی را با استفاده از سامانه مشابه‌یاب متون علمی همیاب و متن‌های لاتین (چکیده مبسوط انگلیسی مقالات) را با استفاده از سامانه iThenticate  مشابهت‌یابی می‌کند. همه مقاله ها قبل از ارسال به داوری مشابهت‌یابی می‌شوند و چنانچه درصد تشابه بیشتر از 20 درصد باشد، مقاله از روند بررسی خارج خواهد شد.

بیانیه محرمانگی

نام‌ها و آدرس‌ ایمیل‌های وارد شده در سایت نشریه، منحصراً برای اهداف نشریه استفاده می‌شود و برای قسمت‌های دیگر قابل دسترسی نیست و در دسترس هیچ شخص و یا سازمان دیگری قرار نخواهد گرفت.

سیاست‌های حفظ دیجیتال مقاله ها

آرشیو وب‌سایت نشریه

تمام محتوای الکترونیکی (وب‌سایت، مقالات و...) به دو روش آرشیو می‌شوند: نسخه پی‌دی‌اف تمام مقالات در وب‌سایت نشریه به‌صورت آنلاین و در دسترس خوانندگان است. در حالی‌که یک کپی از همان محتوا در سرور دیگری به‌عنوان پشتیبان نگهداری می‌شود. درصورت بروز مشکل در وب‌سایت نشریه و از بین رفتن اطلاعات مقالات، هریک از مقالات در فاصله زمانی کمتر از 36-24 ساعت مجددا از سرور پشتیبان، به‌صورت آنلاین در وب‌سایت نشریه منتشر خواهد شد.

پایگاه‌های نمایه‌کننده

اطلاعات اصلی و چکیده مقالات منتشر شده درنشریه جستارهای نوین ادبی دانشگاه فردوسی مشهد، در چندین پایگاه نمایه‌سازی می‌شوند. همچنین علاوه بر اطلاعات اصلی، نسخه پی‌دی‌اف تمام مقالات، در "پایگاه استنادی علوم جهان اسلام " (ISC) و نیز "سامانه نشریات علمی ایران" آرشیو می‌شود.

بایگانی شخصی

کلیه نویسندگان می‌توانند مقالات خود را بلافاصله پس از انتشار در وب‌سایت نشریه، در سیستم شخصی یا وب‌سایت موسسه خود آرشیو کنند.